e
sv

Emma Eckstein Deneyi İlk Kadın Psikanalistin Acılı Tedavisi

Emma Eckstein Deneyi psikoloji ve bilim tarihinin en acımasız ve en iyi belgelenmiş deneylerinden biriydi. Bunun nedeni mektupların korunmuş olmasıydı. Kendine özgü tedavi, fiziksel sorunları psikolojik olanlarla karıştırmak, ihmal, hastayı suçlamak ve örtbas etmek Eckstein deneyinin en ilginç taraflarıydı.

Emma Eckstein adet sorunlarıyla ilgili yaşadığı mide ağrıları ve hafif depresyon gibi belirsiz semptomlar sebebiyle Avusturyalı psikanalizin kurucusu olan nörolog Sigmund Freud’dan yardım istedi. Freud kendisinden beklenen bir şekilde Emma’nın akıl sağlığı için tehlikeli olan histeri (kişilik bozukluğu) ve aşırı mastürbasyon teşhisi koydu. Freud’un o dönemde en yakın arkadaşı, burnun cinsel organlarla bağlantılı olduğunu ve burun ameliyatı ile cinsel sorunların çözülebileceğini düşünüyordu. O isim Berlin’li kulak burun boğaz doktoru Wilhelm Fliess’ti. İki doktor uzun süren mektuplaşmanın ardından böyle bir ameliyatın Emma’ya yardım edebileceğine karar verdiler ve 1895’te Fliess ameliyat için Viyana’ya geldi.

Emma’nın Burnunun İçinde Gazlı Bez Unuttular!

Fliess’in Viyana’dan ayrılmasından kısa bir süre sonra Emma ​​kanama ve kötü koku gibi bazı ameliyat sonrası korkunç komplikasyonlar yaşamaya başladı ve tekrar Freud’u ziyaret etti. Fliess, Emma’nın burnunun içinde yarım metreden fazla gazlı bez unutmuştu! Bu korkunç hata Viyana’da Profesör Rozanes tarafından ikinci bir ameliyat ile başarıyla giderildi.

Freud’un daha sonra Fliess’e yazdığı mektupta, “Profesör Rozanes ip gibi bir şey çekti, çekmeye devam etti. İkimizden birinin düşünmeye vakti kalmadan, boşluktan en az yarım metre gazlı bez çıkarıldı. Bir sonraki an geldi, bir kan seli. Hasta bembeyaz oldu, gözleri şişti ve nabzı düşüktü…” Ancak gazlı bez çıkarılmış ve burnu düzgün bir şekilde bandajlanmıştı. Sonraki birkaç hafta içinde, morfin yardımıyla Emma yavaş yavaş iyileşmeye başladı.

Bu süreçte ameliyatı yapan Fliess kendini suçlu hissediyordu. Bu yüzden Freud, Fliess’e gazlı bezle ilgili gözetimin herkesin başına gelebilecek bir “aksilik” olduğuna dair güvence vermek için mektuplar gönderdi.

Emma Eckstein’in Yüzü Korkunç Bir Hal Almaya Başladı!

Eckstein’in burnu ikinci ameliyat sonrası inanılmaz bir şekilde değişmeye başladı. Burun delikleri tamamen kapandı ve uyku bozukluğu yaşamaya başladı. İlerleyen günlerde yara iltihaplanmıştı ve enfeksiyon kapmıştı. Yarayı tedavi etmek için zavallı genç kadının yanağına kocaman bir delik açıldı. Yüzü gittikçe kötü bir hal alıyordu ve sol tarafı tamamen çökmüştü. Emma’nın durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyordu…

Emma Eckstein Deneyi Gün Yüzüne Çıkıyor

Emma’dan sonra Freud’un kariyeri nihayet yükseldiğinde, o ve Fliess birbirlerinden uzaklaştılar. Freud hiçbir zaman arkadaşının tuhaf fikirlerini veya cerrahi tedavisini açıkça reddetmedi. Daha sonra Freud, Fliess’ten aldığı mektupları yok etti. Freud’un ölümünden birkaç yıl sonra kızı Anna ve iki meslektaşı bunlarla ilgili bir makale yayınladı. Fliess’in fikirlerinin ne kadar eksantrik olduğunu açıkça belirttiler, ancak Emma Eckstein’ın her sözünü sildiler. 1985’te psikanalist Jeffrey Masson tarafından bir baskıda mektupların tamamı yeniden üretildi.

Büyük Bir Depresyon Sonrası Emma Eckstein’in Ölümü!

Eckstein bir psikanalist olarak birkaç yıl çalıştı ancak hayatının son yirmi yılında dünyadan çekildi. Bir zamanlar güzel olan yüzü, burun kemiği kesilmiş ve bir tarafı çökmüş halde şekilsiz kaldı. Bütün günlerini kanepede geçirdi, odasından hiç çıkmadı ve yürüyemedi. 1924’te 59 yaşında felç geçirdi ve çok geçmeden hayata gözlerini yumdu…

Bir önceki yazımız olan Bilim tarihinin acımasız deneyi: 9 Aylık Küçük Albert Deneyi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Oğuzhan Köse 9 ay önce
 • eckstein deneyi bilim tarihinin gerçekten en acımasız deneylerinden biri olmuş.

avatar
 • davut gençer 9 ay önce
 • Böyle deneymi olur kadın deney yüzünden ölmüş.

avatar
 • bahattin can 9 ay önce
 • Böyle deney mi olur kadına yazık etmişler.

avatar
 • tunahan kurt 9 ay önce
 • Yazık olmuş kadına çok zor günler geçirmiş. Sonunda dayanamayıp ölmüş

avatar
 • Aslı GÜDER 9 ay önce
 • Kadının başına gelmeyen kalmamış gerçekten kötü bir hayatı olmuş.