Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta Donasyonu Nedir?

Hamile kalma şansı hiç olmayan kadına, başka bir kadından yumurta bağışlanması işlemidir. Yani tüp bebek yöntemi gibi laboratuar ortamında alıcı kadının eşinden alınan sperm ile vericinin yumurtalarının döllendirilmesi sonucunda alıcı rahmine transfer edilmesidir. Yumurta bağışı olarak da nitelendirilen yumurta donasyonu işleminde yumurtayı veren kişi, bağış yapabileceği gibi aynı zamanda ticari amaç güdebilmektedir. Tüp bebek merkezlerinde bu yöntem ile hamile kalmaya çalışan kadınlar içerisinde başarısızlık ile sonuçlanan durumlarda ya da bir sonraki denemenin de başarısının düşük olması durumunda yumurta donasyonu yöntemi tercih edilmektedir.

Yumurta Donasyonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yumurta nakli yapılacak kişilerin birbirlerini tanımaları ya da tanımamaları durumunda yöntem ya da testler konusunda hiçbir farklılık oluşmaz. Bu işlem için yumurtayı verecek olan kadına yumurta gelişimi için bazı tedaviler uygulanır. Alıcıya herhangi bir tedavi uygulanmaz. Sadece yumurta alıcısı olan kadına bir tek rahim içi zarının hamilelik için hazırlanması sağlanır. Daha sonra alıcı olan kadının eşinden alınan spermlerin verici kadının yumurtaları ile döllenmesi sonucunda oluşan embriyolar, 3 ile 5 gün gibi bir süre içerisinde alıcı kadının rahmine transfer edilir. Bu uygulamayı isteyen kadınlar, kıbrıs cinsiyet seçimi ile ilgili uygulamalardan da faydalanabilmektedirler.

Yumurta Donasyonu ile Cinsiyet Tayini

Cinsiyet tayini yapılabilmesi için tüp bebek uygulaması ya da yumurta donasyonu uygulamasının yapılması gerekmektedir. Bunun için donasyon uygulaması sırasında yani embriyoların transferlerinin öncesinde PGT yöntemi denen biyopsi işlemi uygulanır. Bununla birlikte cinsiyet tayini de yapılmış olur. Uygulamalar içerisinde kıbrıs cinsiyet seçimi uygun ücretleri nedeni ile ilk tercih edilen ülkelerin başında yer almaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir