Asus Zenfone 3 vs Zenfone 3 Lazer

Asus Zenfone 3  vs Zenfone 3 Lazer

Telefon özellikleri konusunda her markanın farklılıklar göstermesi bizi de hangi telefonu seçsem karmaşasına soktu ve aradığımız telefonu kıyaslamak ve karşılaştırmak ciddi bir ihtiyaç oldu. Bu sayede kafamızdaki soruları rahatça cevaplandırıp ihtiyacımız olan telefon özelliklerini rahatça görebiliyoruz. Bu yazıda Asus Zenfone 3 laser ile Asus Zenfone 3 telefonlarının arasındaki farkları bulmak için telefon karşılaştırması yapacağız. Asus Zenfone 3 laser ve Asus Zenfone 3 telefonlarının ekranlarını kıyaslayacak olursak ise hem Asus Zenfone 3 laser hem Asus Zenfone 3 5. 5 inç ekran boyutuna sahip. Ekran çözünürlüğü kıyaslamasına bakarsak ise hem Asus Zenfone 3 laser hem de Asus Zenfone 3 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip. Asus Zenfone 3 telefonu Asus Zenfone 3 laser telefonuna kıyasla daha düşük PPI değerine sahip.

Kullanılan ekran teknolojileri konusuna gelirsek ise telefon karşılaştırma yaparken hem Asus Zenfone 3 laser hem de Asus Zenfone 3 IPS LCD ekran teknolojisi sunuyor. Ekran dayanıklılık faktörlerinden Asus Zenfone 3 laser Asus Zenfone 3’e göre daha az dayanıklı bir ekran korumasına sahip Asus Zenfone 3 laser ve Asus Zenfone 3 yaklaşık olarak aynı ekran gövde oranındalar. Her iki telefonu kıyasladığımızda ise her ikisinde de Kapasitif Ekran dokunmatik ekran kullanıldığını görüyoruz. Asus Zenfone 3 laser ve Asus Zenfone 3 çözünürlük konusunda farklı değerlere sahip. Asus Zenfone 3 laser 13 MP çözünürlükle rakibini arka kamerada geride bırakmayı başarıyor.

Daha yüksek megapixel’in daha iyi çözünürlük anlamına geldiğini biliyoruz. Arka kamera diyafram açıklığı da Asus Zenfone 3 laser ve Asus Zenfone 3’in ayrıştığı noktalardan biri. İncelediğimiz her iki telefonda aynı diyafram açıklığına F2. 0 sahip. Diyafram açıklığı ışığın objektifden filme doğru geçişindeki açıklık değeridir. İki telefon arasındaki farklılıklardan bir diğeri arka kamera video kayıt çözünürlüğüdür. Arka kamera video kayıt çözünürlüğünde hem Asus Zenfone 3 laser hem Asus Zenfone 3 1080p (Full HD) video kayıt çözünürlüğüne sahip. Bu değer arka kamera ile çekeceğiniz videoların ne kadar net çıkacağını belirliyor. Arka kamera FPS değeri ise iki cihaz arasında farklılık gösteren noktalardan bir diğeri. Asus Zenfone 3 laser arka kamera fps değeri konusunda 30 değeri ile rakibinden daha iyi fps’e sahip. Video FPS değerinin yüksek olması hareketli videolarda daha iyi performans almanızı sağlar. Özçekim tutkunları için ön kamera çözünürlük değerine gelirsek ise hem Asus Zenfone 3 laser hem Asus Zenfone 3’in farklı değerlere sahip olduğunu görüyoruz.

Ön kamera çözünürlük kıyaslamasında Asus Zenfone 3 laser rakibi Asus Zenfone 3’in 8 MP değeriyle gerisinde kalıyor. Net selfiler çekmek için bu değerin yüksek olmasına dikkat edin. Ön kamera çözünürlük değerleri konusunda cihazlardaki farklılıklar göze çarpıyor. Telefon karşılaştırmamızın FPS değeri boyutunda 30 rakibinden geride kalıyor. Daha yüksek ön kamera FPS değeri daha kaliteli ön kamera videoları çekmek anlamına geliyor. Asus Zenfone 3 laser ön kamera diyafram açıklığı konusunda rakibi Asus Zenfone 3’den farklı değerlere sahip. Asus Zenfone 3 laser’ın ön kamera diyafram açıklığı konusunda Asus Zenfone 3’in gerisinde kaldığını görüyoruz. Bu değerin yüksek olması daha net selfieler çekmenize katkı sağlar. Her iki telefon fotoğraf çözünürlüğü konusunda da farklılaşıyor. Asus Zenfone 3 laser arka kamera fotoğraf çözünürlüğü konusunda Asus Zenfone 3 ile aynı değeri paylaşıyor. Arka kamera fotoğraf kalitesine en çok etkileyecek faktörlerden biri bu arka kamera çözünürlük değeri. Asus Zenfone 3 laser e Asus Zenfone 3 farklı arka kamera sensör modelleri ile geliyor. Telefon karşılaştırmamızda her iki telefonun aynı arka kamera sensör modeline sahip olduğunu görüyoruz. Daha iyi sensör modeli daha fazla ışığı içeri alabileceğinden fotoğraf kalitesini yükseltecek bir değerdir. Arka kamera kadar önemsediğimiz bir alan olan ön kameraya geçersek ise ilk olarak ön kamera çözünürlük değerine değiniyoruz.

Asus Zenfone 3 laser cihazının 3264 X 2448 değeri ile rakibine rahatça meydan okuyabildiğini söyleyebiliriz. Eğer öz çekim fotoğraf çekilmeyi sevenlerdenseniz bu özellik önem vermeniz gerekenlerden. Telefon karşılaştırma kamera boyutunda ise İki cihaz arasında ön kamera piksel boyutları da farklılık gösteriyor. Asus Zenfone 3 laser telefonunun ön kamera piksel boyutu konusunda 3 MP değeri konusunda rakibinden daha yüksek bir değere sahip olduğunu görüyoruz. Ön kamera piksel kıyaslamasında Asus Zenfone 3 laser ve Asus Zenfone 3 bazı farklılıklarla karşımıza çıkıyor. İki telefon arasındaki farklardan bir diğeri ön kamera flaş teknolojisi. Asus Zenfone 3 laser LED teknolojisi kullanırken Asus Zenfone 3 Dual Led teknolojisi kullanıyor. Ön Kamera flaşı gece selfieleri almak isteyenler için şüphesiz önem taşıyor. Cihazlar arası farklılıklran bir diğeri kullanılan yonga seti olmakta. Yonga setleri konusunda Asus Zenfone 3 laser’ın Asus Zenfone 3’e kıyasla geride kaldığını görmekteyiz. Yonga seti temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir. Akıllı telefon performansına dikkat edecek olanların ilk dikkat etmeleri gereken özellik bu işlemci özelliğidir.

Telefon karşılaştırma yaparken bu telefonların grafik işlemci tarafında farklılıklar gösterdiğini görüyoruz. Kıyasladığımız telefonların her ikisinde de Adreno 505 kullanıldığını görüyoruz. Daha yüksek oyun ve grafik performansı için GPU’nun yüksek bir model olmasına dikkat edilmelidir. Ram seçenekleri konusunda her iki cihazda farklılık gösteriyor. Cihazların her ikisi de 4 GB ram bulunduruyor. Ram telefonunuzda bulunan program verilere erişim hızına karar verir. Farklarıyla kendini belli eden Asus Zenfone 3 laser ve Asus Zenfone 3 telefonlarını detaylı inceliyoruz. “ağırlık noktasında ise 144 gr ağırlığı ile geken Asus Zenfone 3 Asus Zenfone 3 incelikte rakibinin gerisinde kalarak 7. 69 mm kalınlık ile geliyor. Asus Zenfone 3 laser ise 7. 9 mm inceliğe sahip. gunumuz telefonlarinin bir dikkat ceken ozelligide tasarimlaridir. Asus Zenfone 3 laser Metal malzemesiyle rakibinin gerisine düşüyor. Asus Zenfone 3’de ise Alüminyum malzeme kullanılmış. Bağlantı türlerinin aktarım hızı için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Asus Zenfone 3 laser bağlantı türü olarak Micro-USB’i kullanıyor. Asus Zenfone 3 ise aktarım hızını USB’den karşılıyor. SAR değerleri Asus Zenfone 3 laser ve Asus Zenfone 3 telefonları arasında farklılık gösteriyor. Bu yüzden telefonların sar baş değerlerini kıyaslayacak olursak 0. 751 değere sahip Asus Zenfone 3 bu noktada rakibinin gerisinde kalıyor. ve 0. 430 değeriyle daha çok radyasyona mağruz bırakan Asus Zenfone 3 laser rakibini geçiyor.

Telefon karşılaştırma tarafında sar gövdelere bakacak olursak Asus Zenfone 3 laser ile Asus Zenfone 3’in aynı oranda radyasyon yaydığını söyleyebiliriz. her iki telefonda da sar gövde değerleri 0. 898 olarak karşımıza çıkıyor. Artık telefon alanlar yeni bir kritere daha bakıyor. Telefonun suya ve toza karşı dayanıklı olması telefonu her ortamda kullanabilmek için önemli bir ihtiyaç haline dönüştü. Fakat iki telefonda da bu özelliğin olmaması kullanıcısı için üzücü diyebiliriz. Asus Zenfone 3 laser’da toza dayanıklılık bulunmazken Asus Zenfone 3’de bulunması rakibine kıyasla oldukça avantaj sağlıyor. Her iki telefonda aynı işletim sistemi Android 6. 0. 1 (Marshmallow)’le geliyor. Batarya kapasitesi konusunda her iki cihaz farklı bir performans sergiliyor. Her iki cihazda Asus Zenfone 3 laser batarya kapasitesi ile karşımıza çıkıyor.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir